Kes on kahjurid ja millega neid tõrjuda

Ei saa üheselt öelda, et keegi on ainult paha või ainult hea. Kahjuriks on see, kes on meie jaoks nö vale koha peal või keda on lihtsalt liiga palju. Enamus aiapoe pikal taimekaitseriiulil olevatest toodetest on pigem peletava, kui hävitava iseloomuga. Seadused on nii tehtud, et inimene ei saaks ka iseendale ohtlik olla ega vabalt osta väga mürgiseid kemikaale.

Mida siis võtta või jätta?

Kõige tihedamini kohtame aias lehetäisid. Neid on ka kõige kergem on tõrjuda. Lehetäi liike on väga palju ja pea igale kultuurile jätkub oma. Temale piisab tõesti looduslikest vahenditest nagu Multi-insekt või roheline seep. Kui kahjurite lemmiktaimi on aias vaid paar tükki, siis tasub võtta valmislahus. Seda on lihtne kohe haarata, kui kedagi tegutsemas märkate.

Keerulisem on kokkuleppele jõuda kedriklesta, karilase või tirdiga. Siin tuleb valida lihtsalt kangemad vahendid ja teada mis nende olemise ebamugavaks teeb. Näiteks kedriklest tunneb ennast hästi kuivas ja kuumas keskkonnas, aga kui niisutame piisavalt taime ja õhku, siis on neil ebamugav olla ja ka kahjustajaid vähem. Karilase puhul on suureks abiks kollased liimpüünised. Tirti on viimasel ajal näha olnud roosi peal tegutsemas. Temaga saab ka päris hästi hakkama kasutades enamlevinud looduslikke vahendeid.

Kui aga aed suurem, või kahjureid rohkem, siis tuleb kindlasti soodsam ise pritsimislahus kokku segada. Selleks on müügil kontsentraadid. Alati tasub lugeda hoolikalt juhendit. Kui lahus saab liiga lahja, siis soovitud tõrjetulemust ei ole. Hoopis on risk, et kahjurid harjuvad peletusainega ja muutuvad selle suhtes resistentseks. Kui lahus saab aga liiga kange võime taimele liiga teha.

Pritsimine võetakse alati ette kergelt pilvise ilmaga kas varahommikul või hilisõhtul. Hommikune aeg on taime seisukohalt parem. Kuumas päikesepaistes pritsides võime rikkuda taimelehed. Õhtul aga jääb taim ööseks niiskeks ja nii võime soodustada hoopis seenhaiguste levikut.

Kahjurite monitoorimiseks ja määramiseks on abi liimpüünistest. Neid on erineva kuju ja värviga. Ja mis kõige toredam, vaid väga harva võib neist leida tõeliselt kasulikke putukaid.

Alati tasub oma murest rääkida aiapoe müüjale, kes oskab siis juba kõige sobivama vahendi välja pakkuda.