Kes pole kuulnud, et mood meil spiraali mööda käib. Aastakümneid tagasi oli selline nuustik pea igas majapidamises. Nüüd, on osavamad taimekasvatajad selle taime enda jaoks jälle avastanud.
Eks ta meie kliimas üks paras väljakutse ole, kuna tegu on taimega, kellele meeldib soojus. India poolt pärit taim kasvab hästi kui temperatuur on püsivalt üle 20 (25)*C. Saagi saamiseks tasub teda ikka kasvuhoones kasvatada.
Paras laiutaja ja pirtsutaja ta on – suurkasvulisi taimi peaks olema vähemalt 2, et toimuks risttolmlemine. Siin tasub ka ise taimele pintslikesega abiks olla. Ühel taimel on nii emas- kui isasõied.
Kuigi nooremad viljad meenutavad pigem suvikõrvitsat ja neid ka süüakse, siis peamiselt kasvatatakse teda ikkagi tema kiududerikka sisemuse pärast. Selleks, et sisu muutuks kiuliseks, peab vili olema täisküps ja seemned valminud. Sellest annab märku muidu kurgirohelise koorega vilja muutumine kollakaks
Külvist viljadeni kulub umbes 150 päeva – see teeb 5 kuud. Taimed vajavad kindlasti ettekasvatamist – paras on külvitöö ette võtta märtsi keskpaigas. Varasemal külvil ei ole väga mõtet, sest siis kasvab taim liiga suureks. Soojema sügise korral kestavad viljad taimel isegi septembri keskpaigani. Mida kaub vili taime küljes on, seda tihedam nuustik tuleb.
Tegemist on üsna näljase taimega. Istutamiseks vali toitaineterikkam muld. Omast kogemusest soovitan Matogardi aiamulda, mida müüakse 60 liitristes kottides. Ja kindlasti regulaarne väetamine kurgiväetisega vähemalt 1-2x nädalas.
Arvesta sellega, et luffa taim võib oma väädi kasvatada 4-6 m pikkuseks, õied aga on tõeliselt dekoratiivsed – kuni 10 cm läbimõõduga. Talle ei meeldi, kui kitsas on. Kõige ilusamat isendit olen näinud Helsinki botaanikaaias, kus tal kõrge kasvuhoonekupli all oli piisavalt ruumi laiutada ja alla rippusid pea meetri pikkused viljad.
Nii, et tasub katsetada!