Vitamiinikuur mullale

Vahekultuur on suurest põllumajandusest pärit väljend, selle kohta, kui kurnatud mulla elustamiseks kasvatatakse teatud taimi, mis parandavad mullaviljakust, vähendavad toitainete leostumist, takistavad umbrohtude kasvamist, parandavad mullastruktuuri ja vähendavad mullas levivaid haigusi.

Iga asi, mida kasutatakse kulub ja väsib. Nii on ka mullaga. Aeg-ajalt vajab ta väikest vitamiinikuuri. Olgu selleks siis sõnnikukord, vermikompost või mõne vahekultuuri kasvatamine.

Kuidas kasvatada? Kui põhikultuur – maasikas, kapsas, kartul või ükskõik missugune taim, mida peamiselt kasvatasid, on vilja kandnud ja üles võetud, külva vahekultuur. Külvata tuleb tihedalt, et moodustuks suur biomass. Paremaks idanevuseks võib külvi katta kattelooriga. Vahekultuur jääb talveks peenrale, teda ei pea peenrast üles võtma.

Kaeva vahekultuur järgmise põhikultuuri külvi eel sisse või kata komposti või mullaga. Nii moodustub vahekultuurist looduslik roheväetis.
Sisse kaevatakse talvituvat vahekultuuri, mis hakkaks kevadel uuesti kasvama.

Vahekultuurid jagunevad talvituvateks ja mittetalvituvateks.

Mittetalvituvad külmaõrnad vahekultuurid lagunevad talve jooksul. Kui on soov kaevamisvaba peenart väetada, siis soovitame kasutada roheväetisena mittetalvituvaid vahekultuure. Siia alla kuuluvad keerispea, valge sinep, inkarnaatristik, aleksandria ristik, kesaredis.

Talvituvateks vahekultuurideks on libilkõielised lämmastikku siduvad valge, roosa ja punane ristik. Talviste vahekultuuride puhul on sobiv külviaeg kohe peale põhikultuuri koristamist, kuid mitte hiljem kui augusti keskpaigas. Nii jõuavad need kasvatada veel piisavalt suure lehemassi maapinna katteks. Taimkatteta muld kaotab kergemini mullast niiskust ja toitaineid. Mistõttu peetaksegi vajalikuks ka talvel muld taimkatte all hoida. Kevadel kaevatakse kultuur pinnasesse.

  1. Kui põhikultuur on vilja kandnud ja üles võetud, külva vahekultuur.
  2. Külva tihedalt, et moodustuks suur biomass. Paremaks idanevuseks võid katta külvi kattelooriga.
  3. Vahekultuur jääb talveks peenrale.
  4. Vahekultuuri ei pea peenrast üles võtma. Selle võib järgmise põhikultuuri külvi eel sisse kaevata, katta komposti või mullaga.

Kõikide vahekultuuride ülesanne on kaitsta mulda toitainete kao eest, parandada mulla kvaliteeti ja põhikultuuride varustatust toitainetega. Lisaks soodustavad vahekultuurid tolmeldajate ja teiste kasulike putukate levikut, mulla mikrobioloogilist mitmekesisust ning vähendavad umbrohtumust ja haigustekitajaid.

Selles artiklis mainitud tooted leiad siit

Autorist: