Kõige olulisem on leida see õige külviaeg. Enamuse taimi kasvatame me ette selle pärast, et nad on külmaõrnad või väga pika kasvuajaga. Külmaõrnad taimed saame kasvuhoonesse istutada tavaliselt mai keskpaigas. Aeda aga alles juuni alguses. Eesti eri piirkondade vahel on pea kahe nädalane erinevus.
Öökülmaoht möödub õhus rannikul keskmiselt mai esimesel dekaadil, Lõuna-Eestis 10.-15.mail ja Põhja-Eestis alles 20-25.mail. Kõige hilisemad öökülmad on õhus olnud Lõuna-Eestis juuni esimestel päevadel ja Põhja-Eestis jaanipäeva paiku. Maapinna lähedal veelgi hiljem. Isegi juulikuus on olnud maapinna lähedal miinuskraade, kuid kesksuvised öökülmad tekitavad tunduvalt vähem kahju. (ilm.ee)
Enamus seemneid on paras külvata 10-12 nädalat enne võimalikku istutusaega. Selleks, et külvid õnnestuks tasub teha ettevalmistusi.
- Külvinõu – selleks sobivad külvikassetid, potid, karbid, taaskasutatud toidukarbid jne. Eriti head on kaanega kõpsise ja tordikarbid – neil on juba kate ka kaasas. Oluline on, et külvianumad oleksid puhtad. Kui kasutad samu potte mitu aastat, siis pese need korralikult sooja veega, et vältida erinevate haigustekitajate levikut. Külvinõu põhjas peavad olema kindlasti augud, et üleliigne vesi saaks välja valguda.
- Külvimuld. Kõige parem külviks on just muld, mitte turvas. Aiapoodides on pakkuda erinevaid variante. Külvimulla pealt ei tasu kokku hoida – külvimulda kulub väga vähe. Kõige soodsam ei pruugi olla parim. Sealt edasi on taimed juba tugevamad ja saavad paremini hakkama soodsas turbasubstraadis. Külvimullaks sobivad ka kaktusemullad. Vaata vaid, et pH oleks külvatavale kultuurile sobiv. Soovitame: TerraHumus maitsetaimede muld
- Kastmine. Niisuta külvimuld enne seemnete külvi. See peab olema niiske, mitte soiselt märg. Külvide kastmiseks on kõige parem udutav käsiprits.
- Külvide katmine. See ei ole küll primaarne, aga on suureks abiks soojuse ja niiskuse hoidmisel. Spetsiaalsed toakasvuhooned tulevad koos kattega, parimates on ka õhutusavad. Sobib ka kile, klaas, tordikarbi kaaned jne. Peaasi, et külvid päris umbseks ei jääks ja toimuks väike õhu liikumine. Kui märkad tõusmeid – võid katte ära võtta.
- Soojus. Enamus seemneid eelistab vähemalt 20 soojakraadi. Kindlasti ei sobi idandamiseks aknalaud. Ükskõik, kui head on aknad, siis õhkab sealt ikka jahendust ja temperatuur on päris mitme (pildil pea kümmekond) kraadi võrra jahedam, kui toas. Kõige parem on panna külvinõud põrandaküttele sooja. Valgust idanemiseks vaja ei ole. Tuleb lihtsalt tähelepanelik olla, et idulehtede ilmumisel saaks taimekesed kohe valguse käte. Võib kasutada ka spetsiaalseid altsoojendusmatte, see on mugav lahendus, kui puudub põrandakütte võimalus.
- Valgus. Idanemiseks valgust vaja ei ole. Aga kohe, kui idulehed ennast näitama hakkavad, siis tuleb leida võimalikult valge kohta. Parem, kui varajastele külvidele on võimalik anda ka lisavalgust. Tavaline lambipirn taimede valgusvajadust ei kata. Taimelambid on spetsiaalse valgusspektriga. Vaata, et märgistusel oleks kirjas 5000 – 6500 K. LED-lambid pannakse taimedest 30-40 cm kaugusele. Noored taimed vajavad vähemalt 12h valgust ja 8h pimedust ööpäevas.
- Etiketid. Alati markeeri kõik külvid! Ei, sa ei mäleta, mis järjekorras sa seemned panid. Ja jah, idulehed on hoopis teistsugused, kui taimel, mida oled harjunud nägema. Inglise tootja Johnsons ja Mr. Fothergill’s seemnepakkidel on tagaküljel ka idulehtede pilt. See on abiks kui kahtled, kas tärganud on õige kultuur.
Kui kõik vahendid on valmis pandud, siis saab külvama hakata. Täida külvinõud niisutatud mullaga. Tihenda kergelt. Külva mullapinnale soovitud seemned. Vastavalt juhendile seemnepakil kata külvid mullakihiga. Enam-vähem kindel reegel on, et külvisügavus on u 3 seemne läbimõõtu. Piklikutel seemnetel võta lause-pikkuse keskmine suurus. Tähelepanu! On mitmeid kultuure, kelle imepeenikesi seemnekülve ei kaeta. Külve kastes eelista pihustamist, mitte vee kallamist. Valguv vesi liigutab sinu hoolikalt sätitud seemned just sinna, kus temale meeldib ja sobib. Kata külvid kaanega/kilega ja vii sooja kohta. Kontrolli igapäevaselt niiskust. Esimesi tõusmeid võid märgata juba paari päevaga, aga mõnel kultuuril võib minna 3-4 nädalat. Ole kannatlik!
Jõudu!
10.01.2023