Võõrasema või sarvkannike?

Aiapoed on magust võõrasema lõhna täis ja raske on vastu panna kiusatusele esimesed õitsvad taimed aiavaasidesse ja rõdukastidesse istutada. Laudade peal on kõrvuti üsna sarnase väljanägemisega, aga siiski erinevad õied.

Võõrasema (Viola × wittrockiana) on uhkete suurte õitega. Enamasti on avanenud iga taime kohta 2-3 õit. Tihti on need peaaegu peopesa suurused oma 10+ cm läbimõõduga. Võõrasema aretus keskendub õite suurusele ja värvile. Ega taim jaksagi rohkem avatud õisi korraga kanda. Lisaks on võõrasema õitsemisaeg suhteliselt lühike. Aga siiski on ta hetkel aiapidajate hulgas populaarsem, sest võimaldab luua kiirelt efektse kevadise värvilaigu.

Sarvkannike (Viola cornuta) seevastu on loodusulik liik. Tal on korraga avatud kümneid pisikesi õisi. Kerges varjus ja piisava niiskuse juures jätkub õisi lausa sügiseni. Sarvkannikeste aretus rõhutabki rohkem õiterohkust ja vastupidavust. Viimastel aastatel on nende populaarsus oluliselt kasvanud, sest ta tõesti õitseb kaum, talub paremini erinevaid kasvutingimusi ning taastub kergemini.

Aiavaasi valiksin kindlasti võõrasema tema õite efektsuse ja suuruse pärast, kalmistule ning peenrasse aga hoopis sarvkannikese tema õiterohkuse ja kordi pikema õitsemisaja tõttu.

Kersti